• Na tropie geometrii

        • "Na tropie geometrii"

           

          Projekt dofinansowała Fundacja mBanku

               
           

           

          "Sportowy wymiar geometrii"

          Za nami ostatnie zajęcia w ramach projektu, a były to warsztaty dla klasy 4a i 4b pn. Sportowy wymiar geometrii.
          Uczniowie mieli okazję zmierzyć się w aktywnościach i przekonać się, że geometria odgrywa kluczową rolę w różnych dziedzinach sportowych, często w sposób, który może być nieoczywisty. W sportach takich jak np.tenis, balet, rzut oszczepem czy Formuła 1, geometria ma zastosowanie zarówno w analizie techniki, jak i w projektowaniu sprzętu. W tenisie geometria ma ogromne znaczenie, szczególnie w kontekście trajektorii piłki. Każde uderzenie zmienia kąt lotu piłki, a zawodnicy muszą doskonale rozumieć i przewidywać, jak geometria boiska wpływa na kierunek i prędkość piłki. Dzięki matematycznym obliczeniom można określić optymalny kąt uderzenia. W balecie geometria jest nie tylko obecna w precyzyjnych ruchach ciała, ale również w przestrzennym ułożeniu choreografii. Rzut oszczepem jest wynikiem złożonego układu kątów, sił i prędkości, które muszą zostać idealnie dopasowane, by uzyskać jak najdalszy rzut.W każdym z tych sportów geometryczne zasady pomagają poprawić technikę, zwiększyć wydajność, a także precyzyjnie dostosować sprzęt do wymagań danego sportu. Geometria, choć może wydawać się abstrakcyjna, jest w rzeczywistości jednym z fundamentów sukcesu w sporcie.

           

           

           

          "Dzień Otwarty"


          Geometryczne i matematyczne zabawy dla najmłodszych.

           

           

           

          Gry planszowe to świetna forma rozrywki, która łączy ludzi w różnym wieku. Oferują one różnorodne doświadczenia, od prostych gier familijnych po zaawansowane strategie, które wymagają myślenia i planowania o czym przekonali się uczniowie klas 4-8.

           

          Koniec semestru to doskonały moment na podziękowania. Uczestnicy projektu także otrzymali dyplomy i upominki za zaangażowanie oraz aktywne uczestnictwo w zajęciach w ramach projektu "Na tropie geometrii".

           

          WYNIKI KONKURSU


          Dziękuję za przekazane prace na konkurs Matematyka jest jak kurz... organizowanego w ramach projektu "Na tropie geometrii". Nagrody zostały sfinansowane w ramach dotacji z Fundacji mBanku.

          Wyróżnione zdjęcia:

          - Kostki w mieście - Filip Banaś kl.4c
          - Matematyka jest jak kurz...wszędzie kształty i cyferki - Franciszek Biel kl. 4d
          - Kostka Rubika = Matematyka! - Marcin Wójcik kl. 2d
          - Lego - Laura Bartoń kl. 6d 

          Podwieczorek z planszówkami!

           

          Konkurs fotograficzny:

           

          >>> Regulamin konkursu fotograficznego <<<

           

          ZAPROSZENIE!


          W ramach projektu Na tropie geometrii zapraszam serdecznie na Podwieczorek z matematyką, który odbędzie się 28 listopada 2024 o godzinie 17:00 w sali A23.

          Podczas spotkania Dzieci oraz Rodzice/Opiekunowie będą mogli sprawdzić się podczas teleturnieju 1 z 10. Po serii pytań z geometrii wyłonimy najlepszy Duet.

          Zapraszam do udziału duety Dziecko (uczniowie klas 4-6) + Rodzic/Opiekun. W grze weźmie udział 10 pierwszych drużyn, które zgłoszą się do p. Olgi Muszyńskiej przez Librusa.

          W tym teleturnieju nie będzie drużyn przegranych, bo na każdą czeka nagroda!

          Ponadto podczas spotkania będzie okazja dla wszystkich uczniów i Rodziców do wspólnej gry w planszówki (w roli głównej geometria) oraz warsztaty dla Rodziców na temat roli matematyki.

          Czas spotkania ok. 2h.

          Osoby zainteresowane udziałem w podwieczorku proszę o przesłanie zgłoszenia przez Librusa.

          Zapraszam!
          Olga Muszyńska

           

          ********

          Zapraszamy do udziału w projekcie „Na tropie geometrii”, który dofinansowała Fundacja mBanku.

          Celem zajęć będzie rozwój wyobraźni geometrycznej, ukazanie zastosowania geometrii
          w różnych dziedzinach życia oraz poszerzenie wiedzy z zakresu figur geometrycznych
          i przestrzennych.

          W ramach projektu:

          - uczniowie klas 4 wezmą udział w dodatkowej lekcji matematyki w okresie od 3.10.2024 do 14.02.2025r.

          - odbędą się łącznie 12h warsztatów dla klas 4-6,

          - zajęcia interdyscyplinarne,

          - konkursy,

          - popołudniowe rozgrywki planszowe.

          Szczegóły rekrutacji dla uczniów klas 4 zostały wysłane do Rodziców poprzez dziennik elektroniczny Librus.

          Uczniowie klas 4 w ramach projektu „Na tropie geometrii” dofinansowanego przez Fundację mBanku mają okazję rozwijać swoją wyobraźnię geometryczną, przestrzenną. Pierwsze zajęcia były okazją na poszukiwania geometrii wokół nas. Szybko doświadczyli, że geometria jest wszędzie…

          Czas na nasze miasto! Uczniowie poznali co to proste prostopadłe oraz równoległe, zatem rozpoczęli poszukiwanie ulic prostopadłych oraz równoległych, korzystając z mapy okolicy, w której mieszkają. Rozpoznawali bryły, nazywali położenie dwóch punktów względem siebie oraz planowali budowanie makiety fragmentów miasta Mysłowice.

          Skala na mapie i planach to kolejna ważna część matematyki i niezbędna przy powstawaniu makiet, ale najpierw poznali różne metody mierzenia – dziś i kiedyś, aby dobrze planować kolejne wyzwania
          w ramach projektu.Tak właśnie ćwiczyli posługiwanie się przyborami geometrycznymi.

          Kolejne zajęcia wypełniły parkietaże czyli pokrycie płaszczyzny np. płytkami ściśle przylegającymi do siebie nawzajem, ale nie nachodzącymi. Już po chwili okazało się, że każde dziecko spotkało parkietaż foremny, który składa się z identycznych wielokątów foremnych,
          a ich jednakowa liczba schodzi się w każdym wierzchołku.

          Remont mieszkania albo może całkiem nowa przestrzeń! Uczniowie planowali - obliczali pole powierzchni,
          ilość potrzebnych materiałów oraz koszt remontu.

          Lekcja techniki w klasach 4 była okazją do doświadczenia roli matematyki w otaczającej nasz przestrzeni,
          w znanych budowlach lub miejscach, które często odwiedzają uczniowie. Uczniowie wykonali interesujące makiety, poznając przy tym wiele pojęć geometrycznych.

          Podwieczorek z matematyką był okazją do poznania roli matematyki w życiu codziennym, czasem na wspólne rozgrywki, a także możliwością sprawdzenia się duetów Rodzic + Dziecko w szkolnej wersji teleturnieju 1 z 10. Gratulujemy wiedzy wszystkim uczestnikom, dziękujemy za wspólną zabawę i mamy nadzieję, że wszystkie nagrody umilą naukę matematyki i wspólnie spędzony czas w gronie rodzinnym.

          Haft matematyczny to idealny sposób, aby zobaczyć, jak matematyka staję się narzędziem kreatywności. Okazją do korelacji matematyki i plastyki. Dzięki odpowiednim wzorom i precyzji wykonania kształtów uczniowie mogli odkrywać, że matematyczne zależności mogą układać się w harmonijne, piękne kompozycje.

          Czas przedświąteczny był doskonałą okazją do poznania ile geometrii jest w płatku śniegu (Kocha), a także momentem na przygotowanie dekoracje pełnych matematyki.

          Podczas kolejnych zajęć uczniowie poznali co to jest symetria...poszukiwali regularnych układów, harmonii w w roślinach, owadach, otaczającej nas przyrodzie, obrazach. Uczniowie tworzyli własne kompozycje symetryczne.

          Haft polega na przewlekaniu nitki według ustalonego wzoru. Dlaczego matematyczny? Bo każdy ruch jest przemyślany. Uczniowie klasy 5c, 6a, 6c i 6d wykonali tą techniką obrazki serca.

          Warsztaty dla klasy 5b, 5c
          na temat symetrii w przyrodzie, architekturze oraz w trakcie zajęć w ramach projektu.

          Symetria to fascynujący temat, który pojawia się zarówno w architekturze, jak i w przyrodzie, tworząc harmonię i równowagę w otaczającym nas świecie. Jak na przykład: kwiaty,muszle ślimaków, ludzkie ciało - ma wyraźną symetrię bilateralną, gdzie prawą i lewą stronę ciała można uznać za lustrzane odbicia.
          Symetria w architekturze jest jednym z najważniejszych narzędzi w projektowaniu, które nadaje budynkom elegancję i proporcje. Często wykorzystuje się ją w fasadach budynków, oknach, wejściach i innych elementach, aby stworzyć wizualną równowagę.

          Kątomierz to narzędzie służące do mierzenia kątów, zarówno w geometrii, jak i w różnych dziedzinach techniki, takich jak budownictwo, stolarka czy inżynieria. Może przybierać różne formy w zależności od dokładności pomiaru i zastosowania. Uczniowie podczas zajęć uczyli posługiwać się kątomierzem tworząc ludziki kątowe.