Rok szkolny 2024/2025
Opiekunowie biblioteki
dla klas 1 – 5: mgr Olga Leki
dla klas 6 – 8: mgr Marzena GregorczykGodziny pracy biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2024/2025:
klasy 1 - 5:
Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek 8.45-16.15
8.50-11.40
8.00-12.25
7.50-9.50
9.00-11.40
12.25- 15.35
12.45-15.35
11.40-14.40
12.30-14.00
klasy 6 - 8:
Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek 9.50-12.50 9.30-10.30 9.40-13.40 9.40-12.40 10.40-12.40 11.40-12.40 14.40 - 15.30 ***
Fundacja Powszechnego Czytania prowadzi akcję Książka chroni, w ramach której pozyskuje publikacje dla dzieci w języku ukraińskim i przekazuje je nieodpłatnie polskim placówkom, gdzie przebywają ukraińscy uchodźcy, a jednocześnie pomaga finansowo samym ukraińskim wydawcom
(w ramach niedawno przyznanej subwencji otrzymają oni w sumie 150 tys.)Książki przeznaczone dla ukraińskich dzieci przebywających w Polsce są darmowo pozyskiwane m.in. dzięki wsparciu ukraińskich wydawców oraz polskich drukarzy (drukarnie Totem, Sowa, Intro-Druk, Zapolex) i wydawców (m.in. Powergraph, Esteri, Premium, Znak Emotikon, Media Rodzina). Fundacja dystrybuuje te druki wspólnie z firmą Motyle Książkowe, która od początku akcji wspiera ją od strony logistycznej.
Fundacja Powszechnego Czytania, w ramach akcji Książka chroni, JUŻ PO RAZ DRUGI przekazała naszej szkole książki dla dzieci w języku ukraińskim i angielskim.
Serdecznie dziękujemy!
***
"Podaruj książkę bibliotece szkolnej"
Wszystkich czytelników i sympatyków książek zapraszamy do włączenia się w akcję "Podaruj książkę bibliotece szkolnej".
Akcja skierowana jest do wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców.
Cel akcji to wzbogacenie księgozbioru o ciekawe pozycje książkowe, co przyczyni się do rozwoju czytelnictwa w naszej szkole.
Uwolnij książkę!
Książka czytana żyje dalej!
Dary książkowe przynosimy do biblioteki kl.6-8 (do sali C-1).***
Poprzednie lata:
Czytamy codziennie
Uczniowie klas 1-3 w wzięli udział w konkursie „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, którego organizatorem jest sieć sklepów „Biedronka”. W ramach konkursu dzieci miały za zadanie czytać codziennie minimum 10 minut przez 21 dni wybraną przez siebie książkę. Celem akcji było wyrobienie u dzieci nawyku codziennego czytania. Wśród uczniów, którym udało się zrealizować zadanie rozlosowano nagrody- maskotki Słodziaki.
Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w zdobyciu nagród dla dzieci.
Organizatorzy akcji w szkole: K. Wziątek, A. Król, O. Leki
***
Zajęcia czytelnicze w bibliotece dla przedszkolaków
Co miesiąc gościliśmy w naszej szkole na zajęciach czytelniczych dzieci z Przedszkola Cudaczek oraz Przedszkola nr 16. Czas upływał na słuchaniu bajek, zabawach ruchowych i wykonaniu prac plastycznych. Mamy nadzieję, że nasi mali goście będą je miło wspominać.
***
Wystawa
W Miejskiej Bibliotece Publicznej uczniowie naszej szkoły promowali książki warte przeczytania podczas wystawy „Moda na czytanie”.
***
Spotkanie z legendą – konkurs
Dnia 7 maja 2018 r. odbył się konkurs „Spotkanie z legendą ” dla uczniów klas III w ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA. Uczniowie musieli wykazać się znajomością legend. Rywalizowali ze sobą w trzyosobowych zespołach. Konkurs przeprowadzono w formię testu wyboru, quizu i pytań otwartych.
Wyniki konkursu: I miejsce kl. 3 A, II miejsce kl. 3 C, III miejsce kl. 3 E. Gratulujemy!
Organizatorzy: Teresa Opiła, Magdalena Wajer.
***
Wieczór z książką w bibliotece
Kolejny Wieczór z książką, tym razem dla chętnych uczniów klas czwartych miał miejsce 16 kwietnia w bibliotece. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z życiem św. Jadwigi Królowej Polski, uczyli się korzystać z różnych źródeł informacji oraz wykonywali prace plastyczne przedstawiające zabytki architektoniczne związane ze św. Jadwigą. Warsztaty poprowadziły O. Leki i V. Witańska.
***
Spotkanie autorskie
W dniu 28 marca gościliśmy w naszej szkole panią Anetę Mazur, autorkę książki Jednooka Wojowniczka” .W spotkaniu uczestniczyli uczniowie gimnazjum oraz klas 7. Motto naszego gościa brzmi „Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą” i wartość tego stwierdzenia chciała przekazać każdemu uczestnikowi spotkania. Było miło i motywująco. Były kwiaty, zdjęcia i autografy. Dla chętnych czytelników, mamy do wypożyczenia w bibliotece książkę pani Anety.
***
Wieczór z książką
22 marca uczniowie klas 5-7 oraz oddziałów gimnazjalnych uczestniczyli w warsztatach poprowadzonych przez Piotra Pochla w oparciu o książkę Pawła Beręsewicza „Czy wojna jest dla dziewczyn?”. Uczestnicy z uwagą wysłuchali fragmentów książki i z zaangażowaniem włączyli się w dyskusję na temat trudnych wojennych czasów, zła, cierpienia oraz bólu jaki się z nimi wiązał. Docenili takie wartości jak honor, miłość do ojczyzny, poświęcenie i oddanie. Urozmaiceniem zajęć była interesująca prezentacja multimedialna.
Organizatorzy: O. Leki, D. Wiechuła-Chwastek, P. Pochel.
***
Czytamy w oryginale
W dniach 6-7 marca 201 r.8 odbyły się w naszej szkole warsztaty z języka angielskiego „Czytamy w oryginale”. Pani Marta Rokicka przedstawiciel wydawnictwa Usborne przeprowadziła warsztaty, podczas których nasi uczniowie czytali fragmenty książek w języku angielskim . W trakcie warsztatów uczniowie mogli sprawdzić swoją praktyczną znajomość angielskiego opowiadając, śpiewając i uczestnicząc w różnych grach językowych. Zajęcia zaciekawiły zarówno najmłodszych uczniów naszej szkoły jak i gimnazjalistów.
***
Mitologię warto znać
W marcu w naszej bibliotece odbył się konkurs „Mitologię warto znać „w ramach NPRCz. Rywalizowały ze sobą klasy – V a, V b. Uczniowie popisali się dużą wiedzą. Wygrała drużyna z klasy V a. Scenki do poszczególnych konkurencji przygotowała klasa VI c pod kierunkiem pani Iwony Trząski.
Organizatorki konkursu: p. Iwona Trząska , p. Dorota Wiechuła-Chwastek
***
Literackie Walentynki
W konkursie „Literackie walentynki” wzięło udział sześć drużyn reprezentujących mysłowickie gimnazja. Uczestnicy musieli zmierzyć się nie tylko z quizem o św. Walentym, ale określić w jakiej epoce powstały utwory o miłości i kto był ich autorem. Sporo emocji wzbudziły zadania praktyczne – obieranie jabłka i stworzenie ozdoby walentynkowej. Najlepsi okazali się uczniowie naszej szkoły. Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali nagrody i dyplomy.
***
Turniej regionalny
Po rocznej przerwie uczniowie klas III gimnazjum spotkali się na Turnieju Regionalnym. W atmosferze zabawy zmierzyli się ze znajomością gwary i historii naszej Małej Ojczyzny. Najlepsi okazali się uczniowie klasy 3d.
***
Escape room w bibliotece
Escape room to fenomenalna gra przeniesiona z popularnej zabawy online do świata rzeczywistego. Jej ewolucja przechodzi najśmielsze wyobrażenia, gdyż gracz sprzed ekranu monitora zostaje osobiście wrzucony w wir wydarzeń i sam musi rozwikłać zagadki, by wydostać się z pokoju. Filia biblioteczna przy ulicy Oświęcimskiej zorganizowała taką właśnie zabawną i interaktywną przygodę, zaprojektowaną w jednym z pomieszczeń biblioteki. W grze wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi w Mysłowicach. Celem zabawy było wydostanie się z zamkniętej na klucz Wypożyczalni dla Dorosłych po odnalezieniu i wykorzystaniu ukrytych w niej wskazówek.
Aby uwolnić się z pokoju, trzy sześcioosobowe drużyny musiały wykazać się umiejętnością pracy w grupie oraz spostrzegawczością, aby rozwiązać szereg zagadek i łamigłówek, złamać kody i odnaleźć klucz do wyjścia. Zadania należało wykonać w określonej i niezmiennej kolejności w czasie nie dłuższym niż 25 minut, a finałem zabawy było otwarcie głównych drzwi. Rozwiązywanie zagadek wymagało odpowiedniego wykorzystania książek, znajomości literatury oraz umiejętności korzystania z tradycyjnego bibliotecznego katalogu kartkowego. Przykładem może być jedna z zagadek, która polegała na odszyfrowaniu matematycznej łamigłówki, której wynik otwierał zaszyfrowaną walizkę, wewnątrz której znajdowała się książka Jonathana Kellermana „Pajęczyna” – jej tytuł sugerował odnalezienie w pomieszczeniu pajęczyny wykonanej ze sznurka, na której ułożone w odpowiedniej konfiguracji pająki tworzyły hasło, będące wskazówką do dalszej gry. W bibliotecznym Escape roomie została również wykorzystana nowoczesna i bardzo popularna metoda odkodowania tekstu za pomocą aplikacji QR, czy możliwość wykonania telefonu do „tajemniczej wróżki”, która służyła uczestnikom dalszą pomocą. Po zakończonej grze uczniowie mieli możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia na tzw. „ściance”, trzymając w dłoniach napisy, które zostały odpowiednio dobrane w zależności od tego, czy danej drużynie udało się odnaleźć klucz do wyjścia czy też nie. Z trzech drużyn gimnazjalistów tylko jednej nazwanej „Gangiem świeżaków” udało się w całości przejść wszystkie ukryte zagadki i otworzyć drzwi pokoju gry. Największym wrogiem pozostałych grup był nieubłaganie pędzący czas. (materiał opracowany przez pracowników MBP filia nr 7)
***
Lapbook
Lapbook to w wolnym tłumaczeniu książka na kolanach. W oczekiwaniu na święta uczniowie pod kierownictwem pani Sylwii Pyrtek pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Mysłowicach wykonali swoje świąteczne książeczki. Wśród dziecięcych propozycji znalazły się książki o prezentach, ozdobach świątecznych, kolorowym pomysłom nie był końca.
***
Codziennie czytamy- wiedzę zdobywamy
Zakończyliśmy akcję szkolną: Codziennie czytamy- wiedzę zdobywamy. Każdego dnia wychowawcy klas 1-3 czytali uczniom odpowiednio dobrane książki, zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W niektórych klasach rytuałem stały się spotkania na dywanie i poznawanie kolejnych przygód książkowych bohaterów.
Książki- jak mówiły dzieci, dostarczyły im wiele radości, rozrywki i emocji oraz umożliwiły wzajemną komunikację w zakresie różnych interesujących zagadnień. Niektórzy uczniowie szczerze przyznali, iż czytane książki zmotywowały ich do sięgnięcia po kolejne przygody poznanych bohaterów. W efekcie częstotliwość odwiedzin biblioteki szkolnej zdecydowanie wzrosła, a na niektóre książki zrobiła się lista oczekujących czytelników.
W ramach całej akcji zakończono też Międzyklasowy Konkurs Plastyczny, którego celem było wykonanie plakatu reklamującego przeczytaną w klasie książkę i tym samym, zachęcenie członków społeczności szkolnej do czytania. Plakaty okazały się piękne i ciekawe, dlatego wszystkich wykonawców postanowiliśmy nagrodzić. Serdecznie dziękujemy, gratulujemy pomysłów oraz talentu platycznego.
Zachęcamy do obejrzenia wystawy prac na parterze obok biblioteki szkolnej.Pamiętajmy, że CZYTANIE TO MĄDRA RZECZ!!!
Organizatorzy: Karina Wziątek, Olga Leki
***
Konkurs na zakładkę do książki
Na początku grudnia zakończył się konkurs na „Najładniejszą zakładkę do książki”. Wpłynęło ponad 200 prac konkursowych, wykonanych w różnorodnych technikach plastycznych. Jury składające się z Pań uczących zajęć artystycznych, plastyki i techniki wybrało prace, które zostaną nagrodzone oraz takie, które będą reprezentować naszą szkolę na konkursie miejskim organizowanym przez MDK.
***
Noc w bibliotece
24 listopada uczniowie klasy 3d uczestniczyli w spotkaniu „Noc w bibliotece” Panie bibliotekarki przygotowały ciekawy program, na który składały się między innymi: pisanie opowiadania detektywistycznego, odgrywanie scenek, warsztaty profilaktyczne oraz nauka tańców dawnych. Na pewno nikt z uczestników nie żałuje zarwanej nocy.
***
Konkurs Pięknego Czytania
Dnia 22 listopada 2017 r. w bibliotece szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania w klasach I – III. W konkursie wzięło udział 13 uczniów z klas I – III wytypowanych przez wychowawców. Zadaniem uczestników było głośne odczytanie fragmentu przygotowanego przez prowadzącego. Po prezentacji wszystkich uczestników nastąpiło wyłonienie zwycięzców konkursu na każdym etapie edukacji szkolnej oraz ogłoszenie wyników.
Mistrzem czytania został:
klasa I: Oskar Pudełko
klasa II: Dominik Sochacki
klasa III: Mikołaj Reczko
Następnie rozdano nagrody, dyplomy oraz słodki poczęstunek dla wszystkich uczniów. Wykonano pamiątkowe zdjęcia oraz podziękowano wszystkim uczestnikom..
Organizatorzy konkursu: Z. Gawełczyk, T. Opiła, M. Wajer, O. Leki,
***
Warsztaty czytelnicze dla klas II i III
W listopadzie uczniowie klas II i III uczestniczyli w warsztatach czytelniczych „Polskie miasta w baśni i legendzie” prowadzonych w oparciu o fragment książki „O krakowskich psach i kleparskich kotach”. Dzieci słuchały legendy „Toruńskie pierniki”, a następnie pracowały w grupach, odpowiadały na pytania do tekstu i rozwiązywały krzyżówki. Najlepsze grupy nagradzane były pierniczkami. Zajęcia prowadziły: Ewa Stano i Olga Leki.
***
Warsztaty „Od lektury do struktury”
Dnia 7 listopada odbyły się w ramach promocji książek zakupionych ze środków Narodowego Funduszu Rozwoju Czytelnictwa warsztaty „Od lektury do struktury”, które prowadziła pani Sylwia Pyrtek z Biblioteki Pedagogicznej. Zadaniem uczniów było wykonanie truskawki z origami modułowego według wzoru z książki. Rezultaty prezentują na zdjęciach sami uczestnicy.
***
„Wieczór z książką” w bibliotece
6 listopada odbył się w bibliotece „Wieczór z książką”, w którym uczestniczyli chętni uczniowie z klas 4. Podczas zajęć czytaliśmy fragmenty książki „Mamma mia” Moniki Utnik – Strugały, która przeniosła nas w podróż po kulturze Włoch. Z książki dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek, anegdot dotyczących znanych miejsc, zabytków, postaci, potraw. Pracowaliśmy z mapą, rozwiązywaliśmy zagadki. W drugiej części zajęć czytaliśmy wiersze o Jesieni, a następnie wykonywaliśmy do nich prace plastyczne. Warsztaty zorganizowały: Olga Leki i Violetta Witańska.
***
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Do biblioteki dla uczniów klas starszych dotarły pierwsze paczki z książkami z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Polecamy się wszystkim, którzy kochają sport, a szczególnie miłośnikom piłki nożnej. Sprawne ręce, mądra głowa trochę kolorowych kartek, serwetki, które zostały po urodzinach, nici, wełna, parę patyczków, może jeszcze znajdzie się deseczka i kawałek drucika. I już możemy wykorzystać pomysły zawarte w naszych nowych książkach.
***
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
W ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie klas 4 i 5 mieli okazję uczestniczyć w zajęciach na temat książek popularnonaukowych. Każdy znalazł dla siebie coś interesującego, wśród prezentowanych pozycji.
***
Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w spotkaniu z autorką książek dla dzieci panią Gabrielą Kotas. Podczas spotkania autorka czytała dzieciom fragmenty swojej najnowszej książeczki „Lekcje przyjaźni”. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści o Pawełku i jego wiernym przyjacielu.